INFO: +420 572 646 121 | ou@obec-banov.cz
Dnes je 23. listopadu 2024 a svátek má Klement -2°C | Zítra Emílie 2°C

Německý ovčák

-

Kynologický klub Bánov

Nadpis článku

Nejpočetnější a nejpopulárnější plemeno psů na světě a také nepočetnějším plemenem ve spolku Bánov.


S výběrem vhodného německého ovčáka pro výcvik, sport či chov se poraďte s chovateli v kynologickém spolku Bánov.

Odkazy na chovatelské stanice členů spolku:

 

 

Chovatelská stanice „ze Záhumní“


NĚMECKÝ OVČÁK – CHARAKTER

Pevné nervy, neohroženost, ovladatelnost a snadná cvičitelnost, věrnost, neúplatnost, odvaha, bojovnost a tvrdost,  to jsou nejvýznamnější vlastnosti německého ovčáka

 

 

 

 

Tyto vlastnosti z něho činí psa všestranně užitkového, ceněného zvláště pro hlídání, doprovod, ochranu, strážní službu a sportovní kynologii.

Jeho nadání k čichovým pracem, spojené s klusáckou stavbou těla, mu umožňuje pracovat s nosem u země, bez tělesné námahy, klidně a jistě vypracovat stopu. Může být též nasazen k různým účelům při vyhledávání.


NĚMECKÝ OVČÁK – ANATOMIE

Německý ovčák je pes střední velikosti. Jeho kohoutková výška (KV) se měří pevnou mírou, při přitlačené srsti na kohoutku a to kolmo k zemi, v úrovni lokte. Ideální je kohoutková výška je 62,5 cm u psa a 57,5 cm u feny. Odchylka 2,5 cm nahoru nebo dolů je přípustná. Překročení maximální výšky 65 cm nebo nedosáhnutí minimální výšky 60 cm u psa (u feny 60 cm a 55 cm) snižuje upotřebitelnost a chovnou hodnotu něm.ovčáka. Optimální hmotnost psa je 30-40 kg a 22-32 kg feny.
Německý ovčák je poněkud delší stavby těla, silný, dobře osvalený. Kosti jsou mohutné, vazy pevné. Líbivý vzhled je žádoucí, nesmí ale být na újmu práceschopnosti. Typičnost pohlaví musí být výrazná, tzn. že výraz psa nesmí být zaměňován s výrazem feny.
Plemenným znakům odpovídající německý ovčák je ztělesněním síly, inteligence a obratnosti. Musí být proporcionální.


NĚMECKÝ OVČÁK – VARIETY SRSTI

krátkosrstý /KSTH/:  dle standardu a oficiálního vzniku plemene v roce 1988 – dodnes:

  krátkosrstý-NONO-krátkosrstý

dlouhosrstý /LSTH/:  od 1.1.2011 je standard a oficiální chov rozšířen i o dlouhosrstou varietu:

dlouhosrsty-nemecky-ovcak-eminem-adriankaNO-dlouhorstý

štěně, věk 8 týdnů

HAUS TRIPLET-E

dlouhosrstý   /     krátkosrstý


NĚMECKÝ OVČÁK –  BAREVNÉ TYPY

NO-INO-X

I – černý, světlé znaky                               X – černý,  tmavé znaky

NO-krátkosrstNO-Q

Q – sytý pigment se znaky

NO-Y

Y – celočerný

NO-UNO-V

           U – vlkošedý,  světlé znaky                                      V – vlkošedý,  tmavé znaky


NĚMECKÝ OVČÁK – POHYB

NO-pohyb-klus

Poměr výšky k délce, postavení a úhlení končetin, to vše je vzájemně sladěno tak, že je zajištěn velmi pevný a prostorný klus. Jeho končetiny se pohybují diagonálně, tzn., že pánevní končetina se pohybuje opačně, než hrudní končetina na téže straně. Končetiny musí být tak úhlené, aby v pohybu nebyla zjevně narušena hřbetní linie.

NO-pohyb

Pánevní končetiny se musí dotýkat podkladu ve středu těla a hrudní končetiny musí dosahovat stejné délky kroku. Každý sklon k „přeúhlení“ pánevních končetin snižuje (zmenšuje) pevnost a vytrvalost.

 NO-pohyb-kostra

Při správném poměru výšky těla k délce, a při odpovídající délce kostí končetin, je pohyb prostorný; pes se pohybuje nízko nad terénem a jeho pohyb působí dojmem nenucenosti. Při hlavě mírně natažené vpřed, a při lehce zvednutém ocasu, je klus německého ovčáka rovnoměrný a klidný, přičemž horní linie těla, probíhající od špiček uší přes týl a hřbet až ke špičce ocasu je plynulá.


Klasifikace výstavních ocenění dle výstavního řádu FCI

Pokud se bavíme o exteriéru psů, tak je nutno vědět a akceptovat, že každý pes ( i Světový vítěz), má své nedostatky. Také každý pes má své přednosti. Je třeba, ale rozlišovat co je přednost, standard, chyba (nedostatek) a vada.NO-X

Výborný – se může udělit jen psovi, který se velmi přibližuje k ideálu, jak ho popisuje standard. Pes musí být ve výborné kondici a musí mít harmonickou vyrovnanou povahu. Jeho kvality musí převyšovat drobné nedostatky.

NO-Q

Velmi dobrý – může být přiznaná jen psovi, který musí mít vlastnosti popsané ve standardu, jeho proporce musí být vyvážené a musí být ve velmi dobré kondici. Drobné chyby lze odpustit, nesmí být ale morfologické. Tato známka se může přiznat jen vysoce kvalifikovanému jedinci

D-SchH3-FH

Dobrý – se uděluje psovi, který sice má všechny znaky plemene, ale má viditelně hrubší chyby

Dostatecny

Dostatečný – toto ocenění dostává pes, který sice postačuje plemennému typu, ale je bez zvláštních předností a do ideálu mu velmi chybí


NĚMECKÝ OVČÁK  –  PODMÍNKY CHOVNOSTI  V  ČR
se řídí podle platného chovatelského a zápisního řádu ČMKU – Českomoravské kynologické unie a  podmínek  SČKNO – Spolek Český klub německých ovčáků.

Chovnost a předpoklady pro chovnost se rozlišují na:

KONTROLOVANÝ CHOV  – v tomto druhu chovu může fena odchovat 1x do roka celý vrh, dovršením osmi let věku chovnost končí. (pes i fena)

PODMÍNKY:

RTG kyčelních kloubů /HD/ a pro štěňata narozená od 1.7.2012 povine i RTG loktů /ED/
V ČR je v chovu povolen maximálně 2. stupeň dysplazie HD i ED v jakékoli kombinaci tj. pravý kloub/levý kloub: 1/2, 0/2, 2/2 atd. (ze SRN a Rakouska se uznávají výsledky „a“ písemně hodnocené: normal, fast normal, noch zugelassen). ČR:SRN lze uznat lepší hodnocení, jen za předpokladu, že daný jedinec nebyl v žádné uznávané zemi vyřazen z chovu.
Hodnocení se provádí samostatně pro kyčelní klouby /HD/ a loketní klouby /ED/ takto:

„A“ – žádné postižení:  negativní, normal, tj.: 0/0

„B“ – lehké postižení:  fast normal, tzn.:  0/1;  1/0;  1/1

„C“ – střední postižení: noch zugelassen, tzn.:  0/2;  2/0;  1/2;  2/1;  2/2

ostatní písmena, jako D (tj. 3-těžké postižení) atd. se v rodokmenech již nevyskytují, protože jsou vyřazující z chovu.

DNA od 1.1.2009 musí mít každý jedinec odebrán a vyhodnocen vzorek krve pro určení identity, pro štěňata narozené od 1.7.2012 je platné pouze DNA-SV provedené v Německu, laboratoř Heidelberg
Všestranná zkouška z výkonu  minimálně 1. stupně, tj. ZVV-1, IGP-1, IPO-1, SchH-1 složená v ČR. Mimo zkoušky z ČR se uznávají i zkoušky uvedených druhů z Německa, Rakouska a Slovenska (i SVV-1), ale zkouška je uznána pouze při posouzení rozhodčím ČKS, MSKS, SV nebo ZŠK.
Výstavní ocenění nejméně známkou „DOBRÝ “ dosažené ve třídě dospívajících, pracovní a od 1.1.2009 i ve třídě mladých
pořádané  SČKNO v ČR,  SV – německé a SVO-rakouské
posouzené rozhodčími SČKNO (Česko), SÚCHNO (Slovensko) a SV (Německo).
Pro účely chovnosti se neuznávají žádné výstavy Národní a Mezinárodní
Platné členství v  „Spolek Český klub německých ovčáků“ – podmínky odkaz ZDE
VÝBĚROVÝ CHOV –  chovnost označovaná jako doživotní, „červené průkazy původu“, rozlišeno na:

I. tř. chovnosti
II. tř. chovnosti
V tomto druhu chovu může fena odchovat 2x ročně celý vrh, ale maximálně 3 vrhy za 24 měsíců. Feny s doživotní chovností, starší 8 let, mohou odchovat ještě jeden vrh – v tomto případě musí být zdravotní stav feny vyšetřen asi 1 měsíc před předpokládanou říjí (háráním) veterinárním lékařem, potvrzení je potom součástí „Přihlášky pro zápis štěňat“ do plemenné knihy.

PODMÍNKY:

Splněny podmínky pro KONTROLOVANÝ CHOV a k tomu splněny podmínky BONITACE
Importovaným jedincům se uznává bonitace z Německa prostřednictvím  Verein für Deutsche Schäferhunde  (SV)  a Slovenska prostřednictvím Slovenská únia chovateľov nemeckých ovčiakov (SUCHNO),  pokud byli s touto platnou bonitací  už importováni

Fotogalerie 5 fotek

Sledujte nás i na sociálních sítích