INFO: +420 572 646 121 | ou@obec-banov.cz
Dnes je 22. května 2024 a svátek má Emil 15°C | Zítra Vladimír 19°C

Turistické cíle a cyklostezky

Turistické cíle a cyklostezky

Tři kříže

Stezka začíná u informační tabule před restaurací Na Výsluní a patří k těm méně náročným trasám. Osvěžující asi tak hodinová procházka vás provede středem Bánova a seznámí vás s jeho kulturou i historií. Dalším bodem a důvodem k malé zastávce je hodnotná barokní socha sv. Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. století.
Poté se můžete zastavit v barokním farním kostele sv. Martina s překrásnou výzdobou a pozdně gotickým zvonem z roku 1498. Od kostela přes hřbitov je již na dohled cíl cesty – tři mohutné kříže, stojící na pozůstatku dávné sopky a bdící nad obcí. Vaši poklidnou procházku tichými uličkami na severní straně návrší doporučujeme zakončit opět v restauraci Na Výsluní, kde malé osvěžení jistě přijde vhod. Trasa je krátká a vhodná spíše pro pěší.

Za přírodními krásami okolí

Od informačních tabulí u restaurace Na Výsluní se vydáte podél státní silnice (kolem „Komory“) ven z obce směrem na Slovensko. Asi kilometr za obcí minete vodárnu a po staré asfaltové silničce začnete klesat k přehradě Ordějov. Za ní začnete opět stoupat po polní cestě k bělokarpatským lesům. V lese se cesty různě větví, ale všechny, které míří vzhůru, Vás zavedou na hřeben Studenéh vrchu, který tvoří jakési předpolí vlastního hraničního hřebene Bílých Karpat. Studený vrch nabízí dále celou řadu možností: návrat do Bánova stejnou cestou (celá trasa má cca 11 Km), návrat přes přírodní památku Horní louky a Suchou Loz (13 Km), pokračování po červené až na Mikulčin vrch či jižně až na Velkou Javořinu (970 m. n. m.) nebo po žluté značce dolů do obce Lopeník a odtud náročným výstupem na Malý a Velký Lopeník (911 m. n. m.). Všechny tyto trasy jsou vhodné pro pěší i cyklisty, ovšem jsou fyzicky velmi náročné.

K minerálce Slatina

Počátek cesty je stejný jako u předcházející trasy. Od hráze ordějovské nádrže se však vydáte polní cestou na západ od Suché Lozi. Zde si můžete prohlédnout nový překrásný kostel sv. Ludmily. Je to velký, elegantní a moderní kostel se srubovou chrámovou lodí a štíhlou vysokou věží. Drobných sakrálních památek tu najdete víc, třeba malou kapličku zasvěcenou sv. Cyrilu a Metoději či kapličku svatého Rocha – patrona nemocných morem. Informační značení vás zavede k místnímu hřišti, vedle nějž se nachází přirozený vývěr léčivé minerální vody. Tato výborná lithiová kyselka zvaná Loza nebo též Slatina je odborným kruhům známa již od roku 1580. Její ochutnání vás určitě osvěží a potěší. Zpět do Bánova se můžete vydat po klidné silnici II. třídy. Délka trasy je asi 10 Km a vhodná je pro pěší i cykloturisty. U přehrady Ordějov je možnost rybaření (povolenky je možné získat na Městském úřadě v Uh. Brodě).

Ke Skalkám

Od restaurace Na Výsluní vyrazíte podél státní silnice směrem na Slovensko, ovšem již po dvou stech metrech vás čeká první zastavení. Na druhé straně silnice stojí před linií rodinných domů a ve stínu stromů patrová budova bez oken s vínově rudou omítkou. Je to poslední v Bánově zachovalá empírová sýpka (zvaná „komora“) z počátku 19. století, významná stavební památka. Potom se vydáte tzv. starou cestou k Bystřici pod Lopeníkem a po delším, ale mírném výstupu si odpočinete na vyhlídkovém bodě Na Skaličkách. Po odpočinku se ponoříte do krásného listnatého porostu a pěšina vás přivede k malému lesnímu lomu, v jehož těžební stěně je zachováno zajímavé vrstvení. To už jste na Skalce, přírodní památce ozdobené nově zrestaurovanými božími mukami. O kousek dál vás pěšinka přivede k lesním kapličkám sv. Anny a Nanebevzetí P. Marie v Kopcoch. Odtud se můžete vrátit do Bánova (celkem má tato trasa 7 Km) nebo můžete pokračovat ještě kilometr lesem do Bystřice p/L. Celá trasa je vhodná pro pěší i cyklisty.

Co by Vám nemělo uniknout?

Tři kříže

Pozůstatek sopky, na níž byl od 12. století hrad, zbořen v 15. století, od 17. století zde stávaly tři kříže.

Socha Sv. Jana Nepomuckého

Chráněná kulturní památka, nyní po rekonstrukci. Baroko, neznámý autor.

Na Skaličkách

Lomové jezírko bez přítoku a odtoku, obývané raky, čolky a vzácnými druhy žab.

Lomové jezírko Ordějov

Jezírko bez přítoku a odtoku. Žijí zde chráněné druhy živočichů, jako raci či čolek velký.

Kostel Sv. Martina

Římskokatolický farní kostel – barokní stavba ze 17. století vznikla přestavbou středověkého kostela. Kontakt: 572 646 133

Vodní nádrž Ordějov

Původně byla budována pro závlahy a rekreace, ale dnes slouží hlavně rybolovu.

Orchidejové louky

Obdělávané horské louky s výskytem několika druhů orchidejí.

Komora

Chráněná kulturní památka, původně sloužila k uskladňování obilí a potravin.

 

Mnohá lákadla nabízí také blízké okolí:
Různé akce:

Sledujte nás i na sociálních sítích